FRAY-ONE_EN – zaawansowana czujka liniowa służąca do wykrywania dymu. Zasięg czujki wynosi od 5 do 120 metrów, w zależności od odległości na jakiej ma pracować czujka konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ilości luster-odbłyśników. Czujka ze zintegrowaną jednostką sterującą.
Czujnik Fireray One zawiera oprogramowanie, które przetwarza sygnały z czujnika oraz generuje stany pożaru i błędu. Informacje o tych stanach są wysyłane za pomocą przekaźników beznapięciowych, dzięki czemu można je przekazywać do wszystkich typowych central pożarowych.
Gdy w jednej strefie konwencjonalnej centrali pożarowej jest używany więcej niż jeden czujnik, bardzo ważny jest wybór prawidłowej metody okablowania. Nieprawidłowe okablowanie może skutkować izolowaniem przez czujnik kolejnych urządzeń tej strefy w razie wystąpienia błędu oraz może uniemożliwiać wysyłanie przez te urządzenia sygnału stanu pożaru z powrotem do centrali pożarowej.
Czujka Fireray One została zaprojektowana, aby jej instalacja i obługa była prosta i intuicyjna. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi. W zestawie z czujką znajduje się 1 lustro pryzmatyczne (zasięg do 50 m)
Stosując zestaw dodatkowych luster (1010-000) zasięg czujki można przedłużyć do 120 m.
Cechy szczególne:
Certyfikat zgodności nr 0832-CPR-F2237
Certyfikat VdS nr G 218070
W zestawie znajduje się:
Fireray 5000-EN
Zaawansowania liniowa czujka dymu o zasięgu 8 ÷ 100m marki Bosch. Produkt oferuje bardzo precyzyjne wykrywanie dymu w konfiguracji chroniącej przed fałszywymi alarmami. Funcje i parametry mają możliwość modyfikacji z pomocą kontrolera systemu z wyświetlaczem, a czujka wyposażona może zostać o dodatkowe, zintegrowane do pracy w jednym systemie moduły – wszystkie z możliwością indywidualnego zaprogramowania. Za sprawą swych specyfikacji czujka dedykowana jest do budynków o dużej powierzchni: obszary fabryczne, hale, magazyny, muzea lub galerie i zabytki.
W skład produktu wchodzą:
Funkcja podstawowa:
Nadajnik wysyła niewidoczną wiązkę podczerwieni (850 nm), ogniskowaną w obiektywie. Wiązka jest odbijana przez zwierciadło pryzmatyczne zamontowane po przeciwnej stronie i powraca do urządzenia. Jeżeli wiązka podczerwieni zostanie przesłonięta przez dym, a sygnał w odbiorniku spadnie poniżej określonej wartości progowej (standardowo 10 s, z możliwością regulacji), czujka wyzwala alarm i zwiera styki przekaźnika alarmowego.
Dodatkowo:
– Czułość aktywacji alarmu może być dostosowana do warunków otoczenia. Domyślne wartości 25% (wysoka czułość), 35% i 50% (niska czułość) można zmieniać w odstępach co 1%. Każda czujka może zostać dostosowana niezależnie. Ustawieniem standardowym jest wartość 35%.
– Przekaźnik alarmu może zostać ustawiony na tryb automatycznego wyłączania lub blokowania. Diody LED sygnalizują trzy stany pracy:
– Zmiany zachodzące w dłuższym okresie (np. starzenie się elementów, zanieczyszczenie systemu optycznego itp.) nie powodują aktywowania fałszywych alarmów, gdyż są kompensowane przez automatyczną kontrolę czułości. Bieżący stan systemu jest porównywany z wartością odniesienia co 15 min, a w przypadku pojawienia się odchyleń kompensowany automatycznie z szybkością do 0,17 dB/h. W przypadku osiągnięcia granicy kompensacji uaktywniany jest stan „Usterka”.
– Jeżeli wiązka podczerwieni zostanie przesłonięta w ciągu 2 s w ponad 87% na co najmniej 10 s, zostanie uruchomiony przekaźnik usterki. Przyczyną usterek mogą być przeszkody na drodze wiązki, zasłonięcie zwierciadła itp. Po usunięciu przyczyny przekaźnik usterki zostaje wyłączony, a po upływie 5 s czujka automatycznie powraca do standardowego trybu pracy. Centralę sygnalizacji pożaru należy zresetować oddzielnie.
– Istnieje możliwość sterowania i konfigurowania wszystkich parametrów każdego modułu czujki za pomocą kontrolera systemu oraz wyświetlacza LCD.
– System ma wyjście alarmowe w postaci bezpotencjałowego zestyku przełącznego
Uwagi:
W przypadku zasięgu 8 ÷ 50 m wystarczy pojedyncze zwierciadło pryzmatyczne. W przypadku zasięgu 50 ÷ 100 m niezbędne są cztery zwierciadła pryzmatyczne. Dodatkowe zwierciadła pryzmatyczne znajdują się w zestawie dużego zasięgu FRAY5000‑LR‑Kit.
– Liniowa czujka dymu Fireray5000-EN może zostać rozbudowana o jeden dodatkowy moduł FRAY5000-HEAD-EN. Kontroler systemu może sterować maksymalnie dwiema czujkami. Każdy z modułów może zostać zaprogramowany niezależnie.
Fireray 5000 Samoregulująca liniowa czujka dymu
Budowa i działanie Fireray5000
Fireray 5000 to najnowszy, rewolucyjny model czujki liniowej dymu trzeciej generacji charakteryzujący się unikalnym mechanizmem automatycznego samoczynnego kalibrowania się czujki. Czujka składa się z kontrolera i głowicy detekcyjnej, której wiązka podczerwieni odbija się od przeciwległego lustra pryzmatycznego: pojedynczego (zasięg 8-50m) lub poczwórnego (zasięg 50-100m). Odbita wiązka wraca do głowicy, a następnie poddawana jest dynamicznej analizie – jej osłabienie spowodowane zadymieniem jest sygnałem alarmu. W celu uniknięcia reakcji na chwilowe przysłonięcia wiązki skonfigurować można czas zwłoki dla sygnału alarmu i usterki w zakresie 2-30 sekund.
Głowica
Zminiaturyzowana głowica o zasięgu detekcji 8-100 m wyposażona jest w precyzyjną optykę, zintegrowany nadajnik i odbiornik podczerwieni oraz wskaźnik laserowy skierowania niewidocznej wiązki podczerwieni. Połączenie z kontrolerem wymaga 2-żyłowego przewodu zasilającosterującego podłączanego do osobnej postawy Easy Fit dla ułatwienia montażu i serwisu, w której beznarzędziowo montowana jest głowica.
Kontroler
Kontroler czujki wyposażony w wyświetlacz LCD, klawiaturę i intuicyjne menu pozwala na pełną konfigurację, kalibrację i testowanie czujki bez potrzeby dokonywania manipulacji, regulacji ustawienia i zmian ustawień zworek/switchy przy głowicy. Instalator i użytkownik docenią możliwość umieszczenia kontrolera w łatwo dostępnym miejscu w odległości do 100 m od wysoko zainstalowanej głowicy. Do podłączenia do nadrzędnego systemu sygnalizacji pożaru służą dwa przekaźniki: alarmu i uszkodzenia. Zresetowanie czujki – skasowanie alarmu następuje po podaniu impulsu 24VDC na wejście resetu kontrolera.
AutoAlign, AutoOptimise – samoczynne regulowanie
Po montażu głowicy w gnieździe Easy Fit dokładne nakierowanie i wyosiowanie wiązki podczerwieni na lustro wykonywane jest całkowicie automatycznie dzięki elektrycznemu systemowi regulacji ustawienia głowicy AutoAlign. Instalator nie musi ręcznie mechanicznie i precyzyjnie regulować pochylenia głowicy w miejscu jej montażu często na bardzo dużej wysokości. Technologia AutoOptimise gwarantuje automatyczną cykliczną kalibrację wiązki podczerwieni w celu skompensowania zabrudzenia optyki czujki i zmian w nadzorowanym pomieszczeniu.
Fireray 5000 wyróżnia się wśród czujek liniowych na rynku zaimplementowaną opatentowaną technologią precyzyjnej elektrycznej samoregulacji nachylenia i ustawienia głowicy na bieżąco w trakcie jej pracy (British Patent 2426323 i International Patent PCT/GB2006/1799). Autoregulacja głowicy zapewniająca nakierowanie wiązki zawsze na środek lustra znacznie ogranicza czasochłonność i regularność prac serwisowych oraz liczbę fałszywych alarmów. Jest to szczególnie istotne przy montażu na dużych wysokościach na stalowych lub aluminiowych elementach rozległych hal i atriów. W obiektach takich detekcja czujkami liniowymi jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ograniczona jest jednak podatnością czujek liniowych na drgania i temperaturowe odkształcenia podłoża. AutoAlign i AutoOptimise eliminuje największy problem liniowych czujek dymu – konieczność okresowego ręcznego precyzyjnego regulowania położenia głowicy względem lustra.
© 2016 - 2024 Copyright by Quality07. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonano we współpracy z Vanhem.