System automatycznego czyszczenia rurociągu

Zastosowanie czujek zasysających w trudnych warunkach środowiskowych

Czujki zasysające są coraz częściej stosowane w trudnych warunkach środowiskowych. Projektant podejmujący się opracowania projektu systemu zasysającego dla zakładu przemysłu ciężkiego, włókienniczego, spożywczego itp. powinien mieć wiedzę na temat technologii stosowanej w danym zakładzie i umieć przewidzieć najgorsze warunki pracy czujki. Użytkownicy obiektów brudnych wiedzą, jakiego rodzaju i wielkości są cząstki zanieczyszczeń występujących w ich zakładzie. Projektant powinien uzyskać informacje na ten temat i wziąć je pod uwagę przy projektowaniu systemu wykrywania pożaru. Jeśli przewidzimy, że możemy mieć wodę w rurach zasysających, to możemy się przed nią łatwo zabezpieczyć. Rury muszą dochodzić do czujki od dołu. Trzeba zainstalować pułapki na wodę. Czy to już wszystko? Tak łatwo? A jeśli rury będą ułożone nierówno? Każde lokalne obniżenie rury utworzy syfon… Zbierająca się w nim woda będzie zmniejszać przepływ powietrza. Trzeba więc układać rury ze spadkiem, bez lokalnych obniżeń w celu omijania podciągów itd. Nie ma w tym niczego trudnego, tylko trzeba to wszystko przewidzieć… Znacznie więcej problemów sprawiają zanieczyszczenia powietrza. Trzeba wybierać czujkę pod kątem filtracji określonych zanieczyszczeń, na przykład wziąć pod uwagę to, czy ma filtr cząstek włóknistych i filtr cząstek ciężkich. Zwykły filtr piankowy nie zatrzyma cząstek ciężkich, a zanieczyszczenia włókniste zatkają go bardzo szybko. Kolejne pytania: czy stan filtru jest monitorowany przez czujkę? Jak duży jest filtr? Ile zanieczyszczeń pomieści? Jeśli wybierzemy czujkę przeznaczoną do zastosowań przemysłowych, to uciążliwość serwisu znacznie się zmniejszy. W miejscach brudnych musimy przewidzieć przedmuchiwanie rur. Ochrona czujki to jedno zagadnienie, a ochrona rur to drugie. Automatyczne systemy przedmuchiwania są drogie, ale czasem  są „być albo nie być” instalacji. Czujki zasysające pozwalają chronić obiekty bardzo brudne, a serwis jest stosunkowo prosty, pod warunkiem, że projektant przewidzi niezbędne czynności instalatora, a instalator wykonuje je regularnie.

W ofercie mamy system przedmuchu rurociągu – Q07- AirPurge-System ETBU i SPOKO.

Dzięki możliwości zautomatyzowaniu procesu przedmuchu rurociągu możemy montować systemy zasysajacej detekcji dymu w obiektach o dużym zapyleniu i zabrudzeniu powietrza. Normalnie rurociąg montowany na dużej wysokości lub w trudno dostępnej lokalizacji narażony był na zatykanie otworów zasysajacych i duże koszty ręcznego czyszczenia ich. Zautomatyzowany system przedmuchu rurociągu pozbawia nas tego probelmu i znacznie redukuje koszty konserwacji .

Oferujemy system w 3 opcjach:

 1. Dla 1 rurociągu
 2. Dla 2 rurociągów
 3. Dla 3 rurociągów
 4. Dla 4 rurociągów

 

W ofercie mamy 3 wersje systemów:

 1. System ręcznego przedmuchu konserwacyjnego składający się z 1-4 zaworów trójdrożnych z PCV oraz wtyczek do połączenia kompresora.
 2. System automatycznego przedmuchu konserwacyjnego ETBU z certyfikatem VDS.
  System składa się z obudowy, kompresora (4-10 bar), kontrolera LOGO,  zaworów  trójdrożnych 24V ciśnieniowych oraz zawora dolotowego.
 3. System automatycznego, prewencyjnego przedmuchu i okresowego mycia rurociągu Q07-SPOKO.
  System składa się z obudowy, kontrolera z programatorem do automatycznego przedmuchu nawet do 4 cykli na godzinę LOGO, 1-4 zaworów trójdrożnych ze stali nierdzewnej – elektrycznych 24V oraz zawora dolotowego.

Zasilacze i kompresory oferowane są oddzielnie. Na życzenie klienta mogą być oferowane w komplecie.